Hosting satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Web sitesinin yayınlanması için bir servera ihtiyaç vardır. Firmalar müşterileri için hazırladıkları hosting paketlerini müşterilerden gelen taleplere göre seçeneklendirmektedirler.

Hosting satın almadan önce alttaki birkaç hususa dikkat etmeniz yararlı olacaktır.

Firma geçmişine bakınız

Bazı host şirketleri ekstrem ucuz fiyatlara hizmet sunarlar. Bunun gerekçesi çoğunlukla piyasada yeni olmaları ve müşterilerin ayağının ısınmalarını istemeleridir. Fakat geçmişi yeni olan bir hosting firması müşteri açısından bir risktir.

Günün birinde size haber vermeden hizmetiniz sonlandırılırsa hosting ücretinin çok ucuz olmasının bir anlamı olmayacaktır.

Hizmet satın alacağınız firmanın asgari bir kaç yıldır piyasada olması ve müşterilerinden çok bir şikayet almaması lazım olur. (Hiç şikayet almayan firma elbet yoktur)

Firmanın dayanak sistemine bakınız

Web site sektöründe anlar çok önemlidir. Bir problem olduğunda host firmasına dayanak isteği açtığınızda siz anlar içinde geri dönüş yapmaları gerekmektedir.

Hosting satın almadan önce firmanın dayanak düzeneğinin ne kadar süratli ve problem çözücü olduğunu test ediniz.

Fiyatlarına bakınız

Aynı alış veriş yapar iken mukayese yaptığınız gibi hosting paketlerinin size ne sunmuş olduğu ve fiyatını birbiriyle karşılaştırınız. Firmaların belirledikleri fiyatlar ara sıra mübalağalı şekilde farklıdır. Yani tıpkı hizmeti iki firmada birbirinin 2-3 katı fiyata keşfetmek mümkündür.

Genellikle büyük kurumsal firmalara hizmet veren host firmalarının trafiği düşük internet sitelerine elverişli başlangıç host paketleri azıcık pahalıdır. Bu tür firmalar düşük bütçeli ve sık dayanak bildirimi açan ve sınırları zorlamaya meyilli müşteriler yerine parayı problem etmeyen yüksek bütçeli müşterileri tercih ettikleri için bu yolla bir bedel politikası uygulamaktadırlar.

Web sitenizin trafiğine bakınız

Web sitelerinin işlemciyi ne kadar zorlayacağına , aylık ne kadar trafik harcayacağına ve ne kadar disk kısmı gerektiğine göre fiyatlar değişmektedir.

Eğer çok kaynak harcayan bir internet siteniz var şayet klasik paylaşımlı host paketleri sizin için yeterli olmayacaktır. Bu durumda vds satın almayı düşünebilirsiniz.